04-9848989

מה עוד תוכלו לעשות בסביבה?

מסלולי טיול:

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

המסלול מתחיל מעוספיה ויורד לקיבוץ יגור. בשביל קיימים מעברים קשים ונעזרים בסולמות על מנת לרדת אותם – אם כי עבירים עם קצת עזרה.

המסלול מתחיל מעוספיה ויורד לקיבוץ יגור. בשביל קיימים מעברים קשים ונעזרים בסולמות על מנת לרדת אותם- אם כי עבירים עם קצת עזרה. רוב המסלול מוצל , ואפשר להנות מעצי א"י כמו אורן, אלון וכליל החורש. סיום המסלול בחניון פארק באלגן. לאוהבי אתגרים ניתן לבצע את המסלול הפוך. אורכו כ – 4 ק"מ והמסלול מסומן באדום.

דרגת קושי: מיטיבי לכת.
אורך המסלול: כ-4 קמ.
סימון: אדום 4130
עונות מומלצות לטיול: כל השנה. בחורף המסלול רטוב זמן רב יחסית לאחר גשמים עקב צפיפות הצמחייה והמים הנקבים בגבים.
משך הליכה: כ-4 שעות. .
מקומות מתאימים להפסקה/חניה/חניון: במקומות מוצלים לאורך המסלול.מעין אל בלד למרגלות עוספיה
נקודות מילוי מים: בעוספיה וביגור.

סמוך מאוד לישוב טבעון ולקיבוץ שער העמקים ורק חמש דקות נסיעה מקיבוץ יגור, שוכן לו פארק העמקים. הפארק הינו פארק המשתלב בסביבה הטבעית ומתפתל בצמוד לגדת נחל הקישון לאורך של למעלה מקילומטר.
במקום נמצא גם גשר רכבת העמק הישן מעל הקישון, אחד מגשרי מסילת הברזל חיפה-דמשק אשר נחנך אי-שם בשנת 1905. הרכבת הייתה פעילה עד תחילת שנות החמישים של המאה העשרים.
מבנהו הארכיטקטוני המיוחד של הגשר וגשר הכביש העותמאני הסמוך לו, מעניקים למטיילים בפארק תצפית ייחודית ומרהיבה ביופיה על שדות עמק זבולון. שבילי הפארק מובילים את המטיילים בו לאורך גדות הנחל באחד מהקטעים היותר יפים שלו, באיזור הנחשב רגיש מאוד מבחינה אקולוגית. תכנון הפארק בוצע ע"י אדר' יהודית גרמי והוא מתבסס ברובו של שימוש באלמנטים מקוריים וטבעיים שהיו קיימים בשטח. לנוחות המטיילים קיים גם אזור הכולל פינות פיקניק מפנקות והמצויד בשולחנות וספסלי ישיבה. ההופכים את המקום למושלם לארוחת בוקר משפחתית בטבע.

תכנונו הפשוט של הפארק מתחשב גם באופיו השטפוני של הנחל והוא כולל שביל הליכה תחתון הצמוד
לתוואי הנחל ואבני קפיצה המאפשרות למטיילים להלך סמוך לשפת הנחל תוך כדי דילוג מגדה אחת
לשנייה. בחורף, באירועי גשם רציפים, יכולים המטיילים להשתמש בשביל הליכה עליון לתצפית
על הנחל הגואה. עוצמת הזרימה מגיעה בחורף לעיתים ללמעלה מ-400,000 קוב בשעה !

ללא ספק אחד מהמסלולים היפים שבכרמל. המסלול יוצא מדרך נוף כרמל לכיוון צפון-מזרח. נקודת ירידה מהרכב בחניון היערנים. תחילת המסלול תלולה במקצת ונדרשת ערנות לגבי תוואי הדרך. חלקו הגדול של המסלול חשוף לשמש, דבר המאפשר לעצור מידי פעם על המסלול ולתצפית על מפרץ חיפה והגליל התחתון.

המסלול יוצא מדרך נוף כרמל לכיוון צפון-מזרח נקודת ירידה מהרכב בחניון היערנים. תחילת המסלול תלולה במקצת ונדרשת ערנות לגבי תוואי הדרך. חלקו הגדול של המסלול חשוף לשמש, דבר המאפשר לעצור מידי פעם על המסלול ולתצפית על מפרץ חיפה והגליל התחתון. סיומו של המסלול בחניון פארק באלגן .המסלול מסומן בשחור ומיועד למטיבי לכת. אורכו כ 2.5 ק"מ.

דרגת קושי: מיטיבי לכת.
אורך המסלול: כ-2.5 ק"מ.
סימון: שחור 4132
עונות מומלצות לטיול: כל השנה. למעט ימי גשם או חום כבד.
משך הליכה: כ-1.5 שעות. .
מקומות מתאימים להפסקה/חניה/חניון: במקומות מוצלים לאורך המסלול.
נקודות מילוי מים: ביגור.

דרך הגעה:

יורדים מכביש "חוצה כרמל", כביש 672, לכביש 7212 הצר והיפה היורד לנשר, או שמטפסים בכביש זה מנשר. בין סימני ק"מ 3-4 קרוב יותר לסימן הק"מ 3, פונים מזרחה לדרך העפר הנופית. כשנים וחצי קילומטרים מהכביש, ליד חניון נופש פעיל, מתחילים בטיול בשביל המסומן המוליך אותנו לנחל מעפילים. מקום חניית הרכב: בחניון נופש פעיל בנקודת היציאה או בקצה המסלול ביגור.

תיאור המסלול:

נתחיל את המסלול בחניון נופש פעיל. השביל המסומן לנחל נחש חוצה את הדרך הנופית צפונה, וממשיך במקביל לדרך, עד תחילת הירידה לנחל נחש. נחל נחש שינה לאחרונה את שמו, בעקבות החלטה של ועדת השמות הממשלתית, ושמו החדש – "נחל מעפילים". השם ניתן כי בערוצים אלה, הגולשים ליגור, ירדו המעפילים ששוחררו ערב קום המדינה על ידי הפלמ"ח ממחנה העצורים בעתלית.

נרד בשביל המסומן, ואחרי כ – 20 דקות מתחילת הירידה נפגוש מימין ב"קרחת סלעית" קטנה. כדאי לטפס מעט, לצפות אל הסביבה, ובעיקר אל עבר מצוקי נחל מעפילים ולחזור לשביל. ב"קרחת הסלע" יש בור קטן – זוהי הוטת ג'ין. הוטה הוא השם הערבי לבולען, שהוא פיר או בור, שנוצר בתהליכי המסה טבעיים (קארסט). ג'ין – זה שד. ישנן הוטות נוספות בארץ. המפורסמות הן ההוטות בהר מירון, שאגדות רבות מסופרות עליהן. פיתחה העליון של הוטת ג'ין (בולען השד), מאפשר בקושי מעבר לאדם והמשכה צר אף הוא, אינו מאפשר לגלות את כל עומקה ולכן גם לא ננסה! הג'ין הוא השד ש"הוצמד" להוטה, אולי מפני שנדמה היה למישהו שאד עולה לעתים מהפתח, ואלה הן נשיפותיו של הג'ין… או "ג'ין מי שיורד למטה".

אחרי ההוטה יורד השביל במתינות במדרון התלול. בכמה קטעים הוא צר, וכדאי להיזהר כדי לא להחליק.פה ושם מתגלים "חלונות" בצמחיה הצפופה, ומהם נשקיף על הנוף. הבריטים, בימי שלטונם בארץ, עסקו גם בייעור ובשמירת יערות וטיפוחם. במסגרת זו פרצו גם שבילים, והשביל שלנו הוא אחד מהם, ועל כך מגיעה לבריטים תודה. תלילות הנחל ומצוקיו אינם כמובן, בזכות הבריטים, זה קרה לנוף הרבה קודם לבואם לארץ…
מתחתנו מתגלה קיבוץ יגור. אנו בעיקול חד בשביל, זה "עיקול הקטלבים". סקירת כל פרטי הצומח שנראה בכרמל, או אפילו בנחל מעפילים בלבד, כמוה כחיבור מגדיר צמחים זוטא. נזכיר, שמדובר ביותר מאלף וחמש מאות מיני צומח, וגם עולם החי עשיר מאוד. חברת העצים השולטת במסלולנו היא של האלון המצוי. אבל כאשר כליל החורש פורח, הוא גונב את ההצגה כמעט לכל העצים. מצויים כאן לבנה רפואי, ער אציל, שעליו הם "עלי הדפנה" מתבליני המטבח. ואין להתעלם כמובן, מהקטלב. לא רק שפירותיו מועילים (בעיקר לציפורים) גם לגזעו יש תועלת. קשיותו הפכה אותו מבוקש ליצירת כלי עבודה שונים ולקירוי מבנים. אבל העיקר הוא הצבע – מהאדום הזה אי-אפשר להתעלם. יש כאן גבעת קטלבים, ואחד מעיקולי הנחל נראה כ"עיקול הקטלבים".

השביל ממשיך לרדת בכמה עיקולים, המזמנים תצפיות לנחל מעפילים ותצפית קרובה למערות ולמתלול. למרגלות השלוחה, שמצפון לערוץ, מזדקרים צוקיו העשויים, כאמור, סלעי דולומיט קשים. אפשר להבחין בשתי רצועות של צוקים ובהם מערות. במערה אחת נמצאו חרסים מהתקופה הפרסית, ובאחרת נמצאו חרסים הלניסטיים ורומיים. אלה גם אלה, הם עדות לכך שהיו כאן חיים בעבר.למרגלות השלוחה והמצוקים נמצאת חורבת נחש. אלה שרידי מבנים, אשר שימשו, כנראה, משפחה דרוזית שהתנחלה בכרמל. בסבך הצומח יש גת קטנה וגדולה, אך העיקר בנוף הם הנחל, הצוקים והמערות.
המצוק העליון מכונה "צוק הכתר העליון" ואכן, בתצפית מהשביל בו אנו יורדים, הוא נראה ככתר במזרח שלוחת ההר ובדרומה. השביל שלנו מתחבר, לפני קיבוץ יגור, עם השביל היורד בנחל יגור, ומביא אותנו לרחבת החנייה בפתח הקיבוץ.

דרגת קושי: קל
סוג טיול: טיולי משפחות
עונה מומלצת: קיץ, סתיו, חורף, אביב
כניסה לשמורה/לאתר: לא בתשלום
נק' התחלה: חניון. ליד הדרך הנופית של הכרמל יש לארגן רכב, שימתין לנו בסוף המסלול.
נק' סיום: רחבת החנייה ביגור
אורך מסלול: כ- 3 ק"מ
משך הטיול: כ- 3 שעות
צבע מסלול: כחול + שביל ישראל

עוד ביגור:

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

הדרכת סיור וטיול בקיבוץ יגור לרגלי הכרמל, באתרים נבחרים מראשית הקיבוץ, ההתיישבות, ההגנה, והמדינה שבדרך.
טל.:  054-6833075 או 04-9848856
מוזמנים לבקר באתר מסלול יגור – לחצו כאן 

 

משתלות יגור נמצאת בשיתוף עם משתלות גליל צמחים. רוב גידול הצמחים מיועד לייצוא בעיקר לשווקי אירופה.
בשטח המשתלות נמצא גם מרכז מכירות שהוא הגדול מסוגו בצפון, המכיל בנוסף לאלפי הצמחים גם חנות השקיה מקצועית, מחלקה עסקית לשרות הגננים, תכנון גינות כולל השקייה, אביזרים ושאר כלים לשרות פרטיים וגננים.
יועצים מקצועיים ישמחו לעזור לך במקום וגם בפנייה טלפונית.
טל': 04-9848161 / 1-800-301-800
פקס: 04-9848333
למעבר לאתר לחץ כאן

 

גן החורשה שוכן בחורש טבעי בשיפולי הכרמל. זוהי פינת חמד קסומה תחת כיפת השמים, שעוצבה בסיגנון כפרי.
צוות המקום רכש ידע ונסיון רב בתחום האירועים ויעזור לכם להתאים את המקום לדרישתכם וטעמכם בכל אירוע שתבחרו.
מהרגע בו החלטתם לערוך את האירוע בגן החורשה, תיהנו מטיפול אישי ומסור, מהיענות מהירה, אירגון יעיל וייעוץ מקצועי לאורך כל הדרך.
טל.: 050-7950328 / 04-9848173
למעבר לאתר לחץ כאן 

חנות שמנא וסלתא ממוקמת בתוך משתלת קיבוץ יגור, בין הצמחים הירוקים והפורחים, וכשמה כן היא – חנות קטנה המציעה מיגוון מוצרים ייחודיים ומיוחדים שלא ניתן למצוא ברשתות השיווק.
טל’: 04-9848159
למעבר לאתר לחץ כאן 

אייקון כרטיסים

רכישת כרטיסים
ומימוש מועדונים

הזמנת מקומות